24-01-2020 21:17
Nawigacja

· Strona główna

O NAS

· Kontakt
· Dojazd
· Historia Szkoły
· Patron

· Galeria zdjęć

NASZA SZKOŁA

· Nauczyciele
· Samorząd Uczniowski
· Klasy
· Sport
· Osiągnięcia
· Kształcenie językowe
· Kalendarz roku szkolnego
· Godziny pracy pedagoga
· Dzwonki
· Plan lekcji
· Gazetka szkolna

REKRUTACJA

· Oddziały klasowe
· Dokumenty i punktacja
· Terminarz
· Nasze atuty

OGŁOSZENIA

· Projekty
· Wydarzenia
· Konkursy
· Zajęcia pozalekcyjne

WOLONTARIAT

· Szkolne Koło PCK
· Szkolne Koło Caritas

PLIKI DO POBRANIA

· Statut XXVIII LO
· Wymagania edukacyjne

· Szukaj
· Linki
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 9,809
· Najnowszy użytkownik: IosiXHoward
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Praca Sekretariatu w okresie Świątecznym 2019
informacja
Godziny dyżuru sekretariatu w dniach
23.12 w godzinach 9-13
27.12 w godzinach 9-13
30.12 w godzinach 9-13
31.12 w godzinach 9-13
02.01 w godzinach 9-13
03.01 w godzinach 9-13
"ŁAŃCUCH DOBRA" - II EDYCJA AKCJI CHARYTATYWNEJ
uczniowie

Nasza szkoła zgłosiła się do realizacji projektu „Łańcuch dobra”w powiązaniu z biciem rekordu łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas pierwszej edycji czyli długości 111 km 119 m 57 cm.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Pro-Salute”.

Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne- ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie.

Do akcji przyłączyła się nasza młodzież z wychowawcami tworząc łańcuchy z papieru kolorowego i makulatury.

Myślę, że nasze metry kolorowych kółek przyczynią się nie tylko do pobicia rekordu ale i do wsparcia dzieci, które podejmują codziennie wielki trud w walce z chorobą.

Dzień Życzliwości
informacja21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Symbolem tego dnia jest kolor żółty. Osoby życzliwe można będzie rozpoznać właśnie po tym kolorze ubrania, a także po przyczepionych do garderoby uśmiechniętych buźkach, które rozdawać będą na długiej przerwie członkowie Samorządu UczniowskiegoUśmiech. Chętni uczniowie mogą ułożyć tekst pozdrowień, podziękowań lub życzeń i wrzucić do wystawionego koło wejścia specjalnie oznaczonego pudełka. Pozdrowienia trafią do adresatów w czwartek podczas 5 godziny lekcyjnej. Dzień Życzliwości rozpoczyna w naszej szkole projekt „Obycie umila życie”. Przez 3 tygodnie w trakcie lekcji wychowawczych oraz innych zajęć omawiane będą tematy dotyczące kultury osobistej. Każdemu tygodniowi trwania projektu patronuje inne magiczne słowo: przepraszam, proszę, dziękuję. Projekt kończymy 17 grudnia Dniem bez Przekleństw.
"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" - o lagrach i łagrach
szkołaW tym tygodniu w 28 LO odbywają się lekcje wychowawcze poświęcone lagrom i łagrom. Mówimy o systemie obozów koncentracyjnych, obozów pracy i obozów śmierci, tworzonych przez faszystowskie Niemcy i ZSRR w XX wieku. Przypominamy świadectwa ludobójstwa i terroru, zapisane w literaturze. Cykl opowiadań "Pożegnanie z Marią" przedstawia życie więźniów Auschwitz, największego nazistowskiego obozu śmierci. Tadeusz Borowski opisuje nieludzki system obozowy, który pozbawia  człowieka nadziei i godności. Gustaw - Herling Grudziński, ocalały więzień łagru w Jercewie, opisuje w cyklu opowiadań "Inny świat" postacie swoich współwięźniów. System obozów koncentracyjnych GUŁAG w ZSRR pochłonął nawet 60 milinów osób, dokładna ich liczba jest dzisiaj niemożliwa do oszacowania.

Jacek Kaczmarski, "Szkielet Mengele" https://www.youtube.com/watch?v=rGJHEZZTg-k
101 rocznia wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej
uczniowie

30 października Poczet Sztandarowy i uczniowie z klasy Ig reprezentowali społeczność 28 Liceum na rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Wydarzenie odbywało się na Placu Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Rady Dzielnicy XIII, grupa rekonstrukcyjna, Poczty Sztandarowe wraz z uczniami szkół Podgórza oraz mieszkańcy. Zgromadzeni zostali udekorowani wstążeczkami w narodowych barwach dla przypomnienia tamtego historycznego dnia - 31.10.1918 roku. Przypomniano sylwetkę bohatera kpt Antoniego Stawarza, który rozpoczął powstanie i doprowadził do przejęcia koszar z rąk Austriaków. Symbolicznie wciągnięto na maszt flagę narodową i wszyscy odśpiewali hymn. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Uroczystość zakończona została śpiewaniem pieśni legionowych.

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie "Upoluj swoją książkę"
informacja

W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Ministerstwo Edukacji Narodowej patronuje akcji od samego początku jej trwania. W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerówi kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Konferencja edukacyjna i projekt Kresy
informacja

 

15 października klasa 1a gościła w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Uczestnicząc w edukacyjnej konferencji, młodzież wysłuchała wykładu prof. dr hab. Doroty Suli (Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy) „Sytuacja ludności na Kresach Wschodnich w czasie wojny polsko-bolszewickiej” oraz „Postawy Ukraińców w czasie wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku” dr Pawła Naleźniaka (IPN Kraków). Konferencja zainaugurowała VIII edycję projektu regionalnego i II edycję ogólnopolskiego: „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Celem projektu jest zapoznawanie młodzieży szkolnej z dziejami Kresów oraz narodów je zamieszkujących. W tym także Polaków, którzy zostali z nich wypędzeni lub żyją w granicach obcych państw. Podczas warsztatów uczniowie zdobędą wiedzę o wysiłkach, jakie w XX wieku podejmowali Polacy na rzecz przynależności Kresów do Rzeczpospolitej i o cierpieniach, jakie ponieśli z rąk okupanta sowieckiego i niemieckiego oraz nacjonalistów ukraińskich, białoruskich i litewskich. Uczestnicy warsztatów poznają również losy kresowych cmentarzy, zabytków i pamiątek historycznych.

Zebrania z Rodzicami
informacja

 

Zgodnie z Kalendarzem XXVIII LO dnia 5 listopada 2019r. o godz. 17.30 odbędą się zebrania z Rodzicami.

Klasy pierwsze po szkole podstawowej
1a - wych. mgr Weronika Szelęgiewicz  - sala nr 19
1b - wych. mgr Lucyna Mejbaum - sala nr 37
1c - wych. mgr Izabela Stelmaszak - sala nr 27
1d - wych. mgr Marzena Śmiech - sala nr 23
Klasy pierwsze po gimnazjum
1e - wych. mgr Małgorzata Mitka - Łacińska - sala nr 18
1f - wych. mgr Natalia Bury - sala nr 36
1g - wych. mgr Dorota Burak - sala nr 21
1h - wych. mgr Agnieszka Cichy - sala nr 35
2a - wych. mgr Justyna Toković - sala nr 31
2b - wych. mgr Edyta Hajduk - Bukowiec - sala nr 17
2c - wych. mgr Katarzyna Kutyła - sala nr 25
3a - wych. mgr Ewelina Bujakowska - sala nr 22
3b - wych. mgr Anna Szarek - sala nr 32
3c - wych. mgr Ewa Kajtoch - sala nr 33
Wszyscy nauczyciele obecni są od godz.17.00 do godz.19.00.

O godz. 18.30 zebranie Rady Rodziców w sali nr 02.


Bardzo proszę przed zebraniami zapoznać się ze Statutem Szkoły ( Statut znajduje się na stronie XXVIIILO - pliki do pobrania - Statut - 2019/2020)

 

Kiermasz lektur
informacjaBiblioteka szkolna zaprasza 21.10.2019r. na KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI. To jedyna okazja,  aby zakupić lekturę szkolną w bardzo atrakcyjnej cenie  - 1 zł. Przyjdź! Zobacz! Kup!
Szkolny konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo i bibliotekę.
test

Wyniki konkursu plastycznego dla klas pierwszych zostały ogłoszone 11 października podczas uroczystości ślubowania. W regulaminie konkursu przewidziana była jedna nagroda – dla klasy, która najlepiej wywiąże się z zadania. Jury postanowiło jednak obok nagrody głównej przyznać również nagrodę specjalną dla osoby, która wyróżniła się dużym talentem plastycznym. Nagrodę książkową oraz dyplom otrzymała uczennica klasy I b. Natomiast nagrodę główną przyznano klasie I f, która wygrała wycieczkę edukacyjną.


Projekt Pamiętajcie o ogrodach Dom Józefa Mehoffera
wyjazd 9 października mieliśmy możliwość uczestniczyć w lekcji muzealnej w Domu Józefa Mehoffera. Czas spędzony w tym pięknym miejscu dał nam możliwość zobaczenia, jak w sztuce można przedstawić naturę i jaką samą w sobie natura jest sztuką. Przybliżyliśmy sobie również postać artysty zakochanego w przyrodzie, który często w swoich pracach – obrazach, witrażach przedstawiał jej uroki. Zamiłowanie Mehoffera do natury objawiało się też tym, iż sam sobie zaprojektował piękny ogród, w którym też mogliśmy spędzić trochę czasu podziwiając kwitnące rośliny. Artysta stworzył uroczy ogród o przemyślanej kompozycji, pełen kwiatów, krzewów i drzew, przywołujących młodopolskie klimaty. Zaniedbany został odtworzony staraniem Muzeum w 2003 roku na podstawie obrazów artysty, starych fotografii i badań terenu. Posadzono tu takie same gatunki roślin, jakie rosły za życia Mehoffera, m.in. bzy, jaśminowce, drzewka owocowe, fiołki, konwalie  piwonie, bratki, lilie królewskie, liczne gatunki róż. Nad całością góruje pomnik przyrody – potężny dąb szypułkowy.
KONTAKT

XXVIII
Liceum Ogólnokształcące
im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie


ul. Czackiego 11
30-501 Kraków
Zobacz na mapie
tel./fax 12 656-13-97
szkola@28lo.kki.krakow.pl
www.28lo.kki.krakow.plfacebook


przedsiębiorcze szkoły

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,456,748 Unikalnych wizyt