26-08-2019 04:51
Nawigacja

· Strona główna

O NAS

· Kontakt
· Dojazd
· Historia Szkoły
· Patron

· Galeria zdjęć

NASZA SZKOŁA

· Nauczyciele
· Samorząd Uczniowski
· Klasy
· Sport
· Osiągnięcia
· Kształcenie językowe
· Kalendarium
· Godziny pracy pedagoga
· Dzwonki
· Plan lekcji
· Gazetka szkolna

REKRUTACJA

· Oddziały klasowe
· Dokumenty i punktacja
· Terminarz
· Nasze atuty

OGŁOSZENIA

· Projekty
· Wydarzenia
· Konkursy
· Zajęcia pozalekcyjne

WOLONTARIAT

· Szkolne Koło PCK
· Szkolne Koło Caritas

PLIKI DO POBRANIA

· Statut XXVIII LO
· Wymagania edukacyjne

· Szukaj
· Linki
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 9,809
· Najnowszy użytkownik: IosiXHoward
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
MHK - Krakowianie wobec terroru
uczniowie

27 listopada uczniowie  2c  gościli w oddziale MHK przy ulicy Pomorskiej 2c, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo. Świadectwem tego są zachowane do dziś cele dawnego aresztu. W celach przetrzymywano, torturowano i mordowano Polaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Ekspozycja odnosi się nie tylko do czasu  II wojny, ale także lat powojennych aż do 1956 roku.

Krakowianie wobec terroru … opowiada i pokazuje podobieństwa między dwoma systemami totalitarnymi: nazistowskim i komunistycznym. Ten nieludzki świat przybliżają zwiedzającym sylwetki funkcjonariuszy gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. O prześladowanych mieszkańcach Krakowa przypominają zgromadzone na wystawie dokumenty, pamiątki i fotografie rodzinne czy specjalnie zaaranżowany pokój przesłuchań.

https://www.youtube.com/watch?v=csPX6FD3zfk

Warsztaty literackie z Portalem Stacja7.pl
informacja12 grudnia w szkole odbędą się warsztaty literackie: "Kocham książki. Nienawidzę książek. Manifest mojego pokolenia" organizowane przez Portal Stacja7.pl
PROGRAM:
g. 9.50 Polscy królobójcy – warsztaty z Mariuszem Wollnym
g. 10.45 Screeny nie płoną – warsztat z Maćkiem Skotnickim
III. g. 11.45 Publish, like, share, comment, repeat – dlaczego warto blogować? O rozwijaniu literackich inspiracji w internecie opowiada Otylia Sałek
Zachęcamy wszystkich uczniów szkoły do udziału w konkursie literackim.
Więcej informacji: https://stacja7.pl/warsztaty-literackie/
"Śladem Ziuka po Krakowie - do niepodległości"
uczniowie

9 listopada uczniowie klasy 2a obchodzili 100 rocznicę odzyskania niepodległości uczestnicząc w wyprawie odkrywców. Quest -„Śladem Ziuka po Krakowie – do niepodległości!” dotyczył Józefa Piłsudskiego. Marszałek jest postacią  najbardziej rozpoznawaną spośród innych, zasłużonych mężów, wpisanych w odzyskanie suwerenności w 1918 roku. Młodzież wędrowała szlakiem miejsc historycznie z nim związanych, zaczynając od Wawelu a kończąc na Oleandrach. Każdy z uczniów miał do dyspozycji papierowy, wierszowany przewodnik bądź mobilną aplikację, z którą rozwiązywał zagadki związane z minionymi, ważnymi wydarzeniami, aby zdobyć skarb. Wszyscy uczestnicy z sukcesem zakończyli historyczny quest.

Projekt Bezpieczna Szkoła - rok szkolny 2018/2019
informacja

Nowy rok szkolny a wraz z nim nowe działania i nowe wyzwania. W dalszym ciągu realizujemy projekt "Bezpieczna Szkoła". Dla przypomnienia, w ubiegłym roku szkolnym otrzymaliśmy Lidera Bezpiecznej Szkoły. We wrześniu i październiku realizowaliśmy kolejne zadania. Czytaj więcej...

"100 minut dla Niepodległej" - sesja humanistyczna
szkoła
14 listopada w ramach programu "100 minut dla Niepodległej" odbyła się humanistyczna gra szkolna. Ścieżka zadań związana była z rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie szukali wskazówek, rozwiązując zagadki  historyczne, literackie i muzyczne. Na koniec ułożyli życzenia dla Niepodleglej i zrobili pamiątkowe selfie. W konkursie wzięły udział drużyny z pierwszych i drugich klas.  Wygrała klasa 1a z najlepszym czasem (30 minut), na drugim miejscu była 2b (40 minut) i na trzecim klasa 1b (42 minuty). Gratulujemy!
Upoluj swoją książkę
uczniowie

Po raz drugi nasza szkoła została  zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Projektu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej "Upoluj swoją książkę", dzięki któremu nasi uczniowie  będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Projekt ma na celu kreować wśród młodych ludzi modę na czytanie, zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazać czytelnictwo jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.
Chcąc wziąć udział w projekcie, trzeba z plakatu za pomocą smartfona zeskanować kod QR przy pomocy aplikacji Woblink.com, pobranej darmowo. Po jego zeskanowaniu przez miesiąc otrzymujemy darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
Plakaty umieszczone są w widocznych miejscach na terenie szkoły.
Akcja trwa tylko do 30 listopada 2018 r. – śpieszmy się więc „upolować swoją książkę”!

Projekt z klasą
informacja

Uczniowie XXVIII LO przystąpili do IX edycji „Projekt z klasą”. Zgłosiliśmy projekt pod nazwą „Zakręceni na Zielono”. Dotyczy on walki z krakowskim smogiem, poprawy czystości powietrza nie tylko w naszym środowisku ale także w salach lekcyjnych. Uczniowie w szkolnym ogrodzie posadzili krzewy, którym nadano imiona a w salach lekcyjnych powstały kompozycje kwiatowe – antysmogowe poprawiające samopoczucie uczniów podczas zajęć.

Projekt będziemy kontynuować do kwietnia 2019 roku. W dalszym ciągu dołożymy starań o poprawę jakości powietrza w naszym mieście.

Polska niepodległość zaczęła się w Podgórzu
uczniowie

Polska niepodległość zaczęła się w Podgórzu. To tam 31 października 1918 roku,w austriackich koszarach bez jednego wystrzału rozbrajano zaborców. Dzięki błyskotliwej akcji przeprowadzonej przez por. Antoniego Stawarza można było krzyczeć na krakowskim Rynku: „Polska powstała!”

Tegoroczne „Międzynarodowe obchody wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej” rozpoczęły się tradycyjnie na Placu Niepodległości w dniu 31 października.Poczet Sztandarowy złożony z uczniów klasy 2c reprezentował Społeczność XXVIII LO w wyjątkowych w tym roku jubileuszowych uroczystościach. W trakcie zorganizowanych wydarzeń miało miejsce prawykonanie dotychczas nieznanej wersji Hymnu Polski, który był używany przed 1927 rokiem. Utwór został zaśpiewany w języku polskim przez słynną francuską sopranistkę Nathalie Nicaud. Niezwykły klimat uroczystości nadał występ Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego z pieśniami legionowymi. Przypomniano wielu zasłużonych i wezwano na apel bohaterów oddając im cześć także poprzez salwę honorową. Obchody uświetniły Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna, Orkiestra Garnizonu Kraków oraz liczne grono osób w historycznych mundurach wojskowych, przybyłych na tę okazję z Austrii, Niemiec, Polski i Węgier.

Rośliny kontra smog - ciąg dalszy
szkoła

W dalszym ciągu staramy się walczyć z krakowskim smogiem. W ramach Projektu „Rośliny kontra Smog” umieszczamy w klasach rośliny pochłaniające toksyny. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się w akcję sadzenia kwiatów, otrzymanych od Pana Wantucha radnego Miasta Krakowa.

Na wiosnę będziemy w dalszym ciągu sadzić krzewy koło naszej szkoły. Myślę, że do naszych wcześniej posadzonych roślin o imionach – Gustaw Franciszek, Balbina czy Stefan dołączą inne.

 

 

"Widowisko dumy i radości"
uczniowie19 października grupa uczniów 28 LO uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości. W "Widowisku dumy i radości" brały udział szkoły z województwa małopolskiego. Nasi uczniowie przedstawili sylwetkę patrona szkoły: zasłużonego pedagoga i działacza na rzecz Podgórza,  Wojciecha Bednarskiego. Tablica z napisem: "Niepodległość zaczęła się w Podgórzu" przypomniała, że tutaj wlaśnie doszło do rozbrojenia pierwszego oddziału austriackiego.
Zebranie z Rodzicami 06.11.2018 r.
informacjaZgodnie z Kalendarzem Pracy XXVIII LO 6 listopada 2018r. o godz.17.30 odbędą się zebrania z Rodzicami.
1a -  J. Toković - sala nr 31
1b - J. Woch - sala nr 21
1c - K.Kutyła - sala nr 27
2a - E.Bujakowska - sala nr 19
2b - A.Szarek - sala nr 35
2c - E.Kajtoch - sala nr 36
3a - A.Dyrduła - sala nr 23
3b - A.Kania - sala nr 22
3c - M.Mitka - Łacińska - sala nr 18
Wszyscy nauczyciele obecni są od godz.17.00 do godz.19.00.
KONTAKT

XXVIII
Liceum Ogólnokształcące
im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie


ul. Czackiego 11
30-501 Kraków
Zobacz na mapie
tel./fax 12 656-13-97
szkola@28lo.kki.krakow.pl
www.28lo.kki.krakow.plfacebook


przedsiębiorcze szkoły

Wygenerowano w sekund: 0.04 3,162,834 Unikalnych wizyt